סוכנות המרצים פרפקט - הרצאות הזמנות הרצאות, סדנאות ומופעים

 משרד: 03-7284154 נייד: 0544-351577 פקס: 050-8974087 אתר הבית

הרצאות "רואים עולם"  בליווי צילומים

איראן, סעודיה, צפון קוריאה, תימן, לבנון, סוריה, לוב, דובאי, אפגניסטן, פקיסטן,  מערב אפריקה,  אינדונזיה , מרכז אמריקה, אלסקה

ההרצאות משלבות צילומים מרהיבים, חוויות אישיות ומידע מעמיק ממסעות אל מקומות שאליהם בד"כ אין גישה לנוסע הישראלי. הכתבות התפרסמו בתכניות טלוויזיה ("רואים עולם", "אולפן שישי", "יומן השבוע" ועוד),  במגזין מסע אחר, בעיתונות הישראלית ובמגזינים בעולם.  

מה שלא ידענו על ... סעודיה !   חדש ב-2018!

בין המדינות העשירות בתבל, שחקנית ראשית במזה"ת, נלחמת ותומכת בטרור הבינלאומי, סגורה בפני תיירים ופתוחה לאנשי עסקים: סעודיה מתעוררת בצומת דרכים, בין מודרנה למסורת, בין קיצוניות דתית לחיים ראוותנים, בין עושר לעוני, בין אוכלוסייה שמרנית והנהגה פתוחה לשינוים שמבינה חייבים "לחשב מסלול מחדש": ללא שינויים סעודיה תתפרק...

ועם שינויים היא עלולה להתרסק.

רשמי מסע  בין הרים ומדבריות, בין ערים עתיקות ומטרופולין פוסט מודרני, בניסיון להבין

את המדינות המסוגרות והמסתורית במזה"ת.

הפרדוקס האיראני  (שני פרקים של 90 דקות כל אחד)

פרק א': רשמים אישיים ממסע לאורכה ולרוחבה של פרס העתיקה ואיראן העכשווית, בניסיון להבין את הפרדוקס האיראני: כיצד דמוקרטיה משתלבת עם מהפכה אסלאמית ? למה הרוב החילוני מתנגד אך לא מורד נגד המשטר  השמרני ועד כמה אנחנו באמת מעסיקים את האיראנים?  אלף גוונים של שחור: כיצד נראים החיים של ילדי העשירים  מאחורי החומות של טהרן ? ...וגם: 2500 שנות יחסים אמביוולנטיים בין יהודים לפרסים.  

פרק ב': האם הגעגועים לאימפריה הפרסית העתיקה קובעים את סדר היום במזרח התיכון החדש? מדוע איראן לא באמת מוותרת על הגרעין ? הון ושלטון: נסייר בבזארים ונבין איך באמת עושים פוליטיקה באיראן.  יופי ורומנטיקה פרסית: נסייר בעקבות התרבות הפרסית העתיקה בנופים מרהיבים ובערים קסומות. .... וגם: רוחות השינוי - למה נשות איראן מצליחות יותר להילחם על מעמדן מאשר נשים במדינות אסלאם אחרות?

צפון קוריאה: החיים בבועה   (גרסה מלאה: 2*90 דקות, גרסה מקוצרת: 90 דקות)  ביקור נדיר במדינה המסוגרת בעולם, בניסיון להרים את המסך ולהבין את הנסתר מאחורי הגלוי: כיצד השיגעון הופך להגיון ? מה הופך רודן אכזר לאל נערץ ? מדוע משפחת קים השולטת מצליחה לשכנע את בני עמם שהם חיים במדינה המאושרת והמתוקנת בעולם ?

ננסה להבין כיצד המדינה הכי לא מובנת בתבל  מתפקדת ונצטרף זמנית ל-25 מיליון צפון קוריאנים שחיים בבועה ומשתתפים כל יום בהצגה הגדולה בתבל - חיי היום יום בצפון קוריאה. ...וגם: האח הגדול - לא תכנית ראליטי אלא המציאות הצפון קוריאנית היומיומית: מדוע המלווים שלי ידעו כל בוקר מה עשיתי בלילה בחדרי במלון ? וכיצד כל זה קשור לריצ'רד גיר וג'וליה רוברטס ?

כח נשי –מסע חובק עולם בעקבות נשים פורצות דרך   

מפגשים מרתקים עם נשים וילדות לוחמניות ומהפכניות בעולם האסלאם, שמובילות מאבקים לשינוי החברתי והפוליטי המיוחל. שיחות עם נשים שנאבקות, בין ייאוש לתקווה, על הזכות ללמוד קרוא וכתוב ולקבוע עם מי להתחתן וממי להתגרש ...וגם: אסלאם הפוך - מפגשים מפתיעים עם נשים במזרח הרחוק ששולטות בצורה מוחלט בגברים ועם נשים אפריקאיות מוסלמיות שרוקדות כל הדרך אל המלחמה...וגם: איך מוצאים אשת חיל ? 

 

תימן – סיפור אישי:  אלף לילה ולילה - מהדורת המאה ה-21

(גרסה מלאה: 2*90 דקות, גרסה מקוצרת: 90 דקות)    

קשר אישי של עשרות שנים עם קהילה יהודית קטנה ומאוימת שמתלבטת בין מגורים בניו יורק,

בצנעה או ברחובות.

שיחה עם לוחמת זכויות נשים שזכתה בפרס נובל לשלום ומפגש עם ילדה גרושה בת 8. מלחמת אזרחים, השתלטות איראנית, הפצצות סעודיות – מה באמת קורה בתימן ? צילומים נדירים וחוויות אישיות מרגשות מ-7 ביקורים: כפרים ציוריים על פסגות צוקים בנוף עוצר נשימה, אדריכלות מרהיבה, שווקים ססגוניים של תבלינים, רובים ותכשיטים.

עולם הולך ונעלם!

התבלין היהודי: קהילות נעלמות בין ג'רבה לקובה

מה הופך אותנו לעם ואיך עוד לא אבדה תקוותנו ?

נחגוג ל"ג בעומר בג'רבה עם הקהילה העתיקה בעולם ששומרת באדיקות על המסורת...ועל יחסי כבוד הדדים עם השכנים המוסלמים. מיני-ישראל איטלקי ? ונציה מציינת 500 שנים לגטו היהודי הראשון, שבו יהודים מכל קצבי תבל, מוקפים בחומה גבוהה ושכנים עוינים, נאלצים להסתדר אחד עם השני.  "אלט-נוי-לנד" בחצי האי האיברי ? אחרי מאות שנות אינקוויזיציה מתפתחת קהילה יהודית חדשה. במסע בין רוחניות ואיימה, נבקר בין היתר את אנוסי בלמונטה, שחשבו שהם היהודים האחרונים בעולם, עד שיצאו לאחרונה מן הארון וגילו עולם יהודי ומלואו...אז מי הוא יהודי ? בנציון נתניהו טען שביבשת אמריקה כ-60 מיליון אדם ממוצא יהודי. נבקר חלק מהם בקובה התוססת. "שורשי בשני נופים שונים", מפגשים מרגשים וצילומים מרהיבים מן הגלות במסע חיפוש אחרי זהות ושייכות.

מרכז אמריקה: על החיים ועל המוות 

מסע מרהיב במרכז אמריקה בעקבות בני המאיה שלא ממש נעלמו בין דפי ספרי ההיסטוריה. נגלה כיצד תרבויות עתיקות קובעות את סדר היום בעולם החדש, גם במאה ה-21. בין סלסה, סיאסטה וסמים – כיצד תפיסות תרבותיות עתיקות משפיעות על מלחמת האזרחים המקסיקנית העכשווית שאוהבים להתעלם ממנה. ...וגם : כיצד המקסיקנים זוכים לחיי נצח ?

אלסקה הפראית: כתר היבשת

מסע מרתק בנופים הפראים עלי אדמות בעקבות מגלי עולם, רודפי בצע והרפתקנים רומנטיים שמאסו במוסכמות החברתיות. מדוע גם הרוסים וגם האמריקאים לא רצו בה? כיצד אלסקה נוצרה ? ביקור בארץ בראשית: נטייל עם דובים , נטפס על קרחונים נמסים, נצפה בזוהר הצפון ונבקר בקהילה היהודית הצפונית בתבל, שמכנה את עצמה "העם הנבחר הקפוא". חגיגה לעיניים בקצה הצפוני האלים של טבעת האש!

לבנון:  השכנים מזווית אחרת

לא הלבנון שהכרתם - נטייל בביירות המשתקמת שמבלה ולוחמת ללא הפסקה. נפגש עם לוחמי חיזבאללה ועם לוחמים לחופש הביטוי. נסייר באזור הסקי של צפון לבנון, נופתע לשמוע מי שיקם את בית הכנסת בביירות ...וגם: נחגוג ליל סדר עם הקהילה היהודית הקטנה!  חוויות וצילומים משלושה ביקורים אצל השכנים!

 

אתרי אונסק"ו:  מסע בעקבות האתרים היפים בעולם... והחוויות שבדרך

נבקר במקומות שאונסק"ו שומר כמורשת תרבותית של כלל האנושות, ביניהם אדריכלות החימר המרהיבה בדרום תימן ובמאלי, שוק החתונות של שבט המונגים בעמק הכדים הנפיץ בלאוס, שיטות חינוך שבטיות שהפכו למורשת תרבותית של כלל האנושות...וגם: מסע של "פעם בחיים" לקמצ'טקה, שבה הבריאה עדיין בעיצומה.  חוויה רב חושית, מרגשת ומרהיבה!

אינדונזיה: בין גן עדן לגיהינום  

מסע למדינה המוסלמית הגדולה בתבל, שבה האסלאם משלב אמונות קדומות ותושביה מוטרדים מהשפעות מזרח תיכוניות קיצוניות. נבקר באי שבקצה אחד שולט האסלאם בנוסח טאליבן ובקצהו השני נשים מוסלמיות קובעות את סדר היום. נדלג בין היופי לאימה, בין הרי געש שיורקים אש ונופים מרהיבים של  טראסות חקלאיות. ננסה להבין מדוע הטמפלרים הגיעו לארץ ולמה וונציה שוקעת וכיצד כל זה קשור לאינדונזיה...וגם: מדוע האבות הקדומים חיים בבתים מפוארים בסמוך לבתים הרעועים של צאצאיהם, למה אוכלים בני אדם באיריאן ג'ייאה ומדוע המרצה לא נאכל...

סוריה:  מה שהיה ומה שנשאר

מה התבשל שם כל כך הרבה זמן מתחת לפני השטח וגרם להתפרקותה של סוריה ? ננהל שיחות עם סורים מתוסכלים, נטייל בדמשק העתיקה וברובע היהודי ונסייר בעקבות אלי כהן. נערוך מסע מקונטרה עד לעיר השווקים חאלב, נתגעגע לתדמור לפני שדעאש הגיע ונפגש עם פליטים סורים מיואשים.

שעה קלה על סוריה עם חוויות וצילומים משני ביקורים אצל השכנים המדממים.

לוב ודובאי:  איפה הכסף? 

למה קדאפי הלך ומשפחת מכטום נשארת? דובאי, נסיכות נפט קטנה בדרך למעצמה עסקית, חוגגת בלילות ומתעשרת בימים, נחה במלון המפואר בתבל, משלבת גורדי שחקים פוסט מודרניים ובתי חולים לגמלים. בועה שתתפוצץ או אי של שפיות פרגמטית? לוב מנסה להשתקם מבזבוז משאביה ולהציל את מה שנותר. נבקר באתרים היהודיים של טריפולי ונסייר, הרחק מרשרושי המהפכות, בלב ליבו של מדבר סהרה: כפרים מסתוריים, תרבויות עתיקות ואגמים מוסתרים בין דיונות בגובה של הרים. 

מערב אפריקה: ממלכות הזהב, השוקולד והנפט

אפריקה שלא הכרתם:

מה נשאר מאימפריות הזהב העתיקות ?

מי מכר 20 מיליון אפריקאים? מה נותן תקווה לילדי גאנה?

האם החיוך הוא המצאה ניגרית? האם ריקוד ה"בואה" מצליח להוריד את הגשם?

היפה והזקנה: איפה עפות המכשפות בלילות? על החיים ועל המוות: האם המת ייקבר בנעלי ריצה, במצלמה או בבקבוק בירה? מסע ייחודי ללב ליבה של היבשת השחורה.

קסמי אפריקה: בעקבות הרוח והאש  

במסע לנשמתה של אפריקה נשתתף בטקסי תקשורת עתיקים בהרי האטלס, נבקר במנהרת הזמן הגיאולוגית של האיים הקנארים ונרחיק עד למשולש הוודו המיסטי במערב אפריקה: נפגוש את רוחות הוודו בבתים ובשווקים, ביערות ובנופים ובמיוחד בתוך  רקדני טראנס שלרגע קט מארחים את הרוחות בגופם. מנהגים זרים והזויים? נבין כיצד תרבות הוודו הפכה לחלק מן התרבות המערבית שלנו, מבלי שאנחנו מודעים לכך.

המסע לסוף העולם: מאלי וסנגל 

המסע לעיר האגדתית טימבוקטו גדוש בהרפתקאות ותרבויות: שבט הדוגונים המסתורי, פסטיבל לשיפוץ מבנה הבוץ הגדול בעולם, אדריכלים שלא בונים אפילו קיר אחד ללא בברכת המראבו (כהן הדת), מעצבות אופנה מן המובילות בעולם ואל קאעידה שתופס תאוצה - כל אלו באזור מוסלמי שבו חכמי הדת מתייעצים עם שועלים.

מזרח אחר:   אפגניסטן, פקיסטן וקשמיר 

ביקור באזור שמטלטל בין רחשי אחד הסכסוכים האלימים ביותר על פני כדור הארץ לבין ישובים שלווים בשולי הרי ההימלאיה. ננוע בדרך המשי ונחשף לתרבויות עתיקות בהרי פקיסטן, שעד לא מכבר היו מנותקות מן העולם החיצון. בחבל קשמיר ההודי, המרחק בין גן עדן לגיהינום נמדד במטרים ספורים: זוגות צעירים מבלים את ירח דבש על בתי סירות רומנטיים, בעוד  שמעבר לפינה מתכננים לוחמי חירות את פיגועי התופת הבאים ... וגם: מה נשאר מן העיר של "רודף העפיפונים"? בקאבול נפגוש אפגנים שמנסים להשתקם כנגד כל הסיכויים, נבקר בבית הכנסת במרכז העיר ונשוחח עם היהודי האפגאני האחרון.

בלב הדתות: מה מאחד אותנו ?  (הרצאה של גליה בזק הילגר)

מסע בעקבות השונה והדומה, מלווה במראות מרהיבים מחיי הרוח בעולם: נבקר באי נידח בחיפוש אחרי האבות הקדומים של בני הטוראג'ה, נרקוד עם סוגדי וודו בטקס טראנס מערב אפריקאי, נצטופף עם 33 מיליון הינדים בהתכנסות הדתית הגדולה בתבל, נתרגש עם אלפי חרדים ממצווה נדירה במאה שערים, נחווה אסלאם אחר באי סלאווסי...ועוד.

נדלג בין יבשות ותרבויות, נחגוג את מגוון הרוחניות האנושית ונגלה מה משותף לכולנו.

שעה של רוח ושל נחת רוח.

מסע אישי: הסיפור מאחורי הקלעים של הצילום הגיאוגרפי     

במהלך 25 שנות צילום גיאוגרפי עבור המגזין מסע אחר, הכרתי מאות אנשים מיוחדים, מרתקים, מצחיקים ומרגשים ברחבי העולם. בפרקי ההרצאה נבחרים  ניפגש, בין היתר, עם יהודים בעולם האסלאם, נשוחח עם אומן בדמשק, נבלה בביירות, נתייעץ עם מראבו בדרך לטימבקטו, נטבול עם 33 מיליון הינדים בגנגס, נשרוד סופת שלגים קיצית בקמצ'טקה וננסה להתאושש אצל מרפא וודו בטוגו: פספס של הסיפורים האנושיים שמאחורי הקלעים של המסעות.

אודות נפתלי הילגר

מרצה, צלם גאוגרפי וחוקר תרבויות. צלם מערכת וכתב "מסע אחר". מצלם עבור סוכנות LAIF ומגזינים בארץ ובעולם. חלוץ במסעות צילום בצפון קוריאה ובמדינות האסלאם, ביניהן איראן, סעודיה, לבנון, סוריה, לוב, דובאי, אפגניסטן, פקיסטן ואינדונזיה.

מומחה לתימן ויהדות תימן, בין הישראלים הראשונים שביקרו בתימן כבר בשנות ה-80.

תערוכות צילומים: מוזיאון ישראל ומוזיאון לאומנות האסלאם בירושלים (2011), סן פרנציסקו (2013), יוסטון/טקסס (2014), המוזיאון היהודי בפראג (2016), לויוויל/קנטקי (2017), מרכז מורשת יהדות תימן ושבטי ישראל רחובות (2017), ניו יורק (2018), מלבורן/אוסטרליה (2018).

צילומיו זכו במקום ה-1 בתחרות "השערים הנבחרים" ב-20 שנות המגזין "מסע אחר".

נפתלי הילגר - צלם גיאוגרפי ומרצה